Learning for Peace - Tanulás a békéért

Az elmúlt 80-100 év nagy konfliktusai sok generáció életét befolyásolták térségünkben, származási országtól és lakóhelyüktől függetlenül. Ugyanazokra az eseményekre más-más szemszögből emlékeznek, néha különböző érzelmekkel a különböző közösségekben és különböző országokban. Az esemény ugyanaz, a narratívák szerteágazóak. A transznacionális partnerekkel való együttműködés a projektben, adatbázisaik elérhetővé és kereshetővé tétele, például események, helyek, személyiségek stb. mentén, bővíti a szervezeti adatbázisokat, és a partnerszervezetek változatosabb forrásokat tudnak elérhetővé tenni az oktatók számára.

A Tanulás a békéért projekt általános célja a múlt történeteinek felhasználása oktatási programokban azzal a céllal, hogy az emberek kritikusabban tekintsenek a történelemre, és ezáltal a jelenlegi populista, agresszív politikai irányzatokra, amelyek a múltban bizonyítottan háborúkba és gazdasági válságokba taszítottak társadalmakat. A projekt eredménye ajánlások lesznek pedagógusoknak arról, hogyan lehet a múltbeli konfliktusokról felvett történetek felhasználni a tanítási folyamatban.

Partnerszervezetek

Fórum Kisebbségkutató Intézet, Szlovákia

Kapcsolat:

Lelovics Andrea, Projektmenedzser

lelovics.andrea@foruminst.sk

Sigmund Freud Egyetem, Ausztria

Kapcsolat:

Tóth Erzsébet Fanni, Transgenerational Transmission of Trauma Research Institute

erzsebet.toth@sfu.ac.at

Projekttalálkozó Bécsben

A Learning for Peace projekt első, projektindító megbeszélésére Bécsben, a Sigmund Freud Egyetemen került sor január 24-én. A megbeszélést Martin Kuska, kutatásért felelős dékánhelyettes nyitotta meg. Később Tóth Fanni Erzsébettel, a projekt ausztriai koordinátorával Simon Attila és Lelovics Andrea tervezték a projektaktivitásokat, legfőképp az első szakmai workshopot.

Projekttalálkozó Somorján

A Learning for Peace projekt második projektmegbeszélésére Somorján, a Fórum Intézetben került sor szeptember 12-én. A megbeszélésen Tóth Fanni Erzsébet, a projekt ausztriai koordinátora, Simon Attila történész és a Fórum Intézet igazgatója, Kőrös Zoltán történész, oral history szakember, a Fórum Intézet munkatársa és Lelovics Andrea projektmenedzser vettek részt. A megbeszélés fő témája a pozsonyi workshop és a készülő ajánlások voltak. A projekttalálkozó előtt Tóth Fanni Erzsébet és Lelovics Andrea a Pátria Rádió Keddi Nappali műsorában beszélgettek a projektről és a workshopról.

„Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.”

Program: ERASMUS+ Kis léptékű partnerségek

Szerződés száma: 2022-2-SK01-KA210-ADU-000100694

Támogatás teljes összege: 30 000 EUR

Megvalósítás: 2023. január – december