„Az Erasmus+ ‘Learning for Peace’ projekt első workshopja
A ‘Tanulás a békéért’ egy új, inspiráló projekt, amelyet Dr. Tóth Fanni Erzsébet vezet az SFU Pszichoterápiatudományi Karán. Az Erasmus+ által finanszírozott nemzetközi együttműködés célja a traumatikus múlt diskurzusainak megértése és felhasználása az oktatásban a jövőbeni konfliktusok elkerülése érdekében.
Az első nagyszabású rendezvényre 2023. március 23-án került sor az SFU Bécsben. Nemzetközi szakértők vettek részt rajta a pszichoterápiatudomány, a pszichológia, a társadalomtudományok és a történelem területéről. A workshop fő hangsúlyt a traumák elbeszélésével, feldolgozásával és oktatásával kapcsolatos legjobb gyakorlatok összegyűjtésére és értékelésére helyezte.”
A Szlovák Nemzeti Múzeumban szeptember 14-én kerül megrendezésre egy nemzetközi workshop a traumák elbeszéléséről, nemzetközi résztvevőkkel. A főszervező a Fórum Intézet, a társszervező pedig a bécsi Sigmund Freud Egyetem. Lelovics Andrea a Fórum Intézet projektmenedzsere, facilitátor, tréner és főiskolai tanár, valamint Tóth Erzsébet Fanni, a bécsi Sigmund Freud Egyetem tanára, a Nemzetközi kapcsolatokért felelős dékánhelyettese mesélt az eseményről a Nappali keddi adásában.
Learning for Peace workshop Pozsonyban: Nemzetközi munkatalálkozó keretében pedagógusok és civil szervezetek képviselői vitatták meg és próbálták ki, hogyan lehetne felhasználni a múlt történeteit az oktatásban.
„Ma már egyáltalán nem megy ritkaságszámba a különféle traumákról szóló nyílt, elemző beszéd. Egyre jobban szaporodnak azok a példák, amikor a szülők, a nagy- és dédszülők, általánosságban pedig az őket körbevevő egykori társadalmi közeg terhes múltja kerül átfogó kritika középpontjába. Közhelyes, de azért történik mindez, hogy tanuljunk a múltból, hogy „ilyesmik soha többé ne történjenek meg”. Kissé kesernyés erről beszélni az ukrajnai háború árnyékában, ám ha visszatekintünk a 20. századra, akkor korántsem tűnik hiábavalónak az igyekezet.”