Ako pracovať s ústnym historickým príbehom

Pri práci s orálno-historickými rozhovormi ako historickými dôkazmi bez ohľadu na ich formu – písomnú, zvukovú alebo audiovizuálnu alebo zdroj – kniha, časopis, online/offline databáza, podcast, televízia atď. sa odporúča analyzovať tieto aspekty príbehov:

1. Spoznajte rozprávača

Pri skúmaní rozprávača zvážte jeho identitu, vzťah k diskutovaným udalostiam, možné predsudky, sebaprezentáciu a vplyv osobných, kultúrnych a spoločenských faktorov. Preskúmajte, ako môže spoločenské vnímanie a populárna kultúra ovplyvniť rozprávačovu výpoveď.

2. Preskúmajte anketára

Pri skúmaní osoby, ktorá vedie rozhovor, sa zamerajte na jej pôvod, záujmy a na to, ako môžu ovplyvniť priebeh rozhovoru. Posúďte prípravu anketára, stratégie kladenia otázok a možný vplyv jeho sociálnej identity na rozprávača aj na celkovú dynamiku rozhovoru. Preskúmajte všetky predchádzajúce vzťahy medzi anketárom a respondentom.

3. Analyzujte obsah rozhovoru

Pri podrobnej analýze obsahu rozhovoru dôkladne preskúmajte štruktúru rozhovoru, identifikujte zápletku a preskúmajte rozprávačom vybrané motívy, obrazy a anekdoty. Preskúmajte oblasti, ktorým sa rozprávač vyhýba alebo ktoré zdôrazňuje, a zhodnoťte vnútornú konzistenciu a prípadné faktické chyby. Zvážte, ako je rozhovor v súlade s inými zdrojmi a rozhovormi.

4. Pochopte účel

Aby ste pochopili účel rozhovoru, zhodnoťte motivácie, ktoré stáli za jeho uskutočnením, a ako mohli ovplyvniť obsah, perspektívu a tón rozhovoru. Hľadajte náznaky, ktoré naznačujú zamýšľaný výsledok alebo posolstvo.

5. Zvážte okolnosti

V kontexte okolností preskúmajte vplyv miesta rozhovoru na rozprávanie. Preskúmajte, ako mohla prítomnosť iných osôb počas rozhovoru ovplyvniť dynamiku. Zvážte duševné a fyzické zdravie rozprávača aj anketára a ich možný vplyv na rozhovor.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.