Veľké konflikty posledných 80-100 rokov v našom regióne ovplyvnili životy mnohých generácií bez ohľadu na krajinu ich pôvodu či bydliska. Na rovnaké udalosti sa spomína z rôznych uhlov pohľadu, niekedy s rôznymi emóciami v rôznych komunitách a v rôznych krajinách. Udalosť je rovnaká, príbehy sa líšia. Spolupráca s nadnárodnými partnermi v projekte a sprístupnenie ich databáz a ich vyhľadávanie v nich podľa napr. udalostí, miest, osobností atď., rozšíri databázy partnerských organizácií, ktoré budú môcť poskytnúť pedagógom.
Všeobecným cieľom projektu Učíme sa pre mier je zakomponovať príbehy z minulosti do vzdelávacích programov s cieľom umožniť ľuďom kritickejší pohľad na históriu a tým aj na súčasné populistické, agresívne politické trendy, o ktorých sa v minulosti ukázalo, že tlačia spoločnosti do vojny a ekonomickej krízy. Výsledkom projektu budú odporúčania pre pedagógov na používanie príbehov zaznamenaných o minulých konfliktoch.
Prvé projektové stretnutie projektu Learning for Peace sa uskutočnilo 24. januára vo Viedni na Univerzite Sigmunda Freuda. Stretnutie otvoril Martin Kuska, zástupca dekana zodpovedný za výskum. Neskôr spolu s Erzsébet Fanni Tóth, rakúskou koordinátorkou projektu, Attila Simon a Andrea Lelovics plánovali aktivity projektu, najmä prvý odborný workshop.
Druhé projektové stretnutie v rámci projektu Učíme sa pre mier sa uskutočnilo 12. septembra v Šamoríne, vo Fórum inštitúte. Na stretnutí sa zúčastnili Fanni Erzsébet Tóth, koordinátorka projektu v Rakúsku, Attila Simon, historik a riaditeľ Fórum inštitútu, Zoltán Kőrös, historik,expert na orálnu históriu a spolupracovník Fórum inštitútu, a Andrea Lelovics, projektová manažérka. Hlavnou témou diskusie bol bratislavský workshop a pripravované odporúčania. Erzsébet Fanni Tóth a Andrea Lelovics pred stretnutím o projekte a workshope hovorili v utorkovej relácii Rádia Patria „Keddi Nappali“.
„Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú názormi a vyhláseniami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo [názov organizácie udeľujúcej grant]. Európska únia ani organizácia udeľujúca grant za ne nepreberajú žiadnu zodpovednosť.”
Program: ERASMUS+ Malé partnerstvá
Číslo zmluvy: 2022-2-SK01-KA210-ADU-000100694
Výška grantu: 30 000 EUR
Realizácia: 2023. január – december