Nemzetközi workshop az oral history történetek oktatásban való felhasználásáról

A Learning for Peace projekt célja, hogy megtalálja a pedagógusok elérésének módjait az oral history történetek oktatásban való használatának bevezetésére és motiválására, dinamikus műhelymunkaként bontakozott ki, amely a Szlovákiából, Magyarországról és Ausztriából érkező résztvevők hangjától visszhangzott. Ezen a magával ragadó workshopon az általános iskoláktól az egyetemekig terjedő spektrumot képviselő pedagógusok és diákok, valamint médiaszakemberek gyűltek össze, hogy feltárják a meglévő oral history adatbázisokban rejlő lehetőségeket a különböző oktatási környezetben.

A résztvevők gondosan kidolgozott gyakorlatokon keresztül keresték útjukat az elbeszélt történetek szövevényes terén. A workshop célja nemcsak az volt, hogy megértesse a bemutatott történeteket, hanem az is, hogy megvilágítsa e gazdag források tantervbe való zökkenőmentes beépítésének sokrétű előnyeit.

A különböző háttérrel rendelkező résztvevők három különböző csoportban dolgoztak, mindegyik egy-egy egyedi történetet feldolgozva, amely a történelem különböző éveit tükrözte. Az első csoport egy holokauszt-túlélő megrázó elbeszélésében mélyedt el, és angol nyelven folytatta a felfedezést. Ezzel párhuzamosan egy második csoport egy egykori hadifogoly történetébe merült el a második világháború után, amelyet magyarul adtak elő. A harmadik csoport egy 1980-as évekbeli cikk formátumú csehszlovákiai elbeszélés – egy a kommunista rendszer elől elmenekült férfi története – bonyolult történeteiben kalandozott el, munkájukat szlovák nyelven végezték.

A pedagógusok és tanulók e sokszínű csoportja közös feladattal nézett szembe: elemezniük kellett a rájuk bízott történetek bonyolultságát, és átfogó terveket kellett készíteniük. Céljuk: felvázolni, hogyan lehetne ezeket a történeteket oktatási keretbe szőni, meghatározva a formátumokat és a célokat. Mindhárom csoport közös erőfeszítései angol nyelven tartott tanulságos előadásokban csúcsosodtak ki.

Ez a fejezet a feltárás, az elemzés és a tervezés narratíváit bontja ki, bemutatva a z elbeszélt történelemben, mint dinamikus oktatási eszközben rejlő lehetőségeket. A múlt hangjai, amelyeket az elbeszélt történetekben összegyűjtöttek, Szlovákia, Magyarország és Ausztria különböző nyelvi és történelmi szemszögéből visszhangoznak, és közösen megértetik, hogy ezek a történetek milyen mély hatást gyakorolhatnak az oktatás alakítására.